Browse By

Spotkanie z nastoletnią pisarką

NASTOLETNIA PISARKA Z WIZYTĄ W WITNICKIM GIMNAZJUM 

W bibliotece Gimnazjum w ZZS miało miejsce nietypowe spotkanie autorskie.

Nietypowe, bo gościliśmy Julię Kail, nastolatkę, która wydała swą pierwszą powieść Zmiennokształtna, mając zaledwie trzynaście lat. Obecnie jest uczennicą drugiej klasy liceum.

            Spotkania autorskie są oczywiście ciekawą formą promowania czytelnictwa, jednak tym razem chodziło także o to, by młodzi ludzie mogli spotkać się z kimś, kto jest urzeczywistnieniem powiedzenia, że warto mieć marzenia, a do ich realizacji wystarczy determinacja.

            Julia Kail mieszka w Kostrzynie (więc miasteczku niewiele większym od naszego), marzyła, by na półce w jej  pokoju znalazła się książka podpisana jej nazwiskiem. Tworzyła opowiadania, zapisywała swe sny i inne historie, które długi czas  udawały wydane „dzieła”. W końcu –głównie na prośbę młodszej siostry- postanowiła stworzyć z nich jedną powieść, którą rozesłała do wydawnictw i otrzymała cztery zaproszenia do współpracy. Zaczęły się wywiady w radiu i telewizji, spotkania, a książka trafiła do księgarń i Internetu.

            Nastoletnia debiutantka opowiedziała gimnazjalistom, jak pracowała nad powieścią, o reakcjach kolegów i nauczycieli, inspiracjach do tworzenia kolejnych bohaterów, wątków, wsparciu najbliższych, rozterkach (obok wielu pozytywnych recenzji bywały też te mniej miłe) i radościach  młodej autorki. Zachęcała, by nie bali się podejmowania wyzwań.

Uczniowie zadawali Julii wiele bardzo ciekawych pytań, często odnosząc się do treści utworu, interesował ich też  warsztat, inne pasje  i  życie osobiste gościa. Wiek debiutantki sprawiał, że rozmowa była swobodna, a atmosfera bardzo swojska.

Może spotkanie z Julką sprawi, że  ktoś z naszej szkoły pójdzie w jej ślady?

Skip to content