Wagen Tour

tourw naszej szkole

14 listopada 2014 r. do naszego Gimnazjum przyjechał Deutsch-Wagen-Tour. Jest to projekt Instytutu Goethego realizowany od 2009, a jego celem jest promocja języka niemieckiego. Po całej Polsce jeździ tylko 5 samochodów, dlatego czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi. Po roku od zgłoszenia szkoły do projektu dostaliśmy informację, że Deutsch-Wagen przyjedzie także do nas. Zadaniem projektu jest również motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego poprzez niekonwencjonalne metody nauczania jak i naukę przez zabawę i rywalizację. Nauka języka niemieckiego jest ważna dla uczniów tym bardziej, że znajdujemy się w strefie przygranicznej, co podkreślała nam pani Patricia animatorka projektu, która wychowała się w Niemczech, a od dwóch lat mieszka w Polsce. Pani Patricia Królik przyjechała do nas z Poznania o godz. 10.30.

Na przyjazd pani lektor przygotowywaliśmy się od dawna. Uczestnicy projektu przygotowali plakaty na temat landów niemieckich. Po rozpakowaniu materiałów potrzebnych do zajęć nadszedł czas na oficjalne powitanie gości przez panią Dyrektor naszego Gimnazjum, Bogumiłę Andruszko. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan Burmistrz- Eugeniusz Kurzawski, który wytrwale przyglądał się zajęciom prowadzonym przez panią lektor, za co serdecznie dziękujemy. Pola, Agata i Marta z klasy 2c przygotowały niespodziankę w formie piosenki, którą przepięknie zaśpiewały w języku niemieckim.

W warsztatach wzięło udział 56 uczniów z różnych klas. Podczas zajęć uczniowie poznawali metody nauki słówek, były zabawy ruchowe, ciekawe gry i konkursy, które pokazały, że nauka to nie tylko książki, ale również dobra zabawa. Na koniec warsztatów były oczywiście pamiątkowe zdjęcia i gadżety dla uczniów oraz gry językowe dla szkoły z logo Deutsch-Wagen-Tour.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom, jedynym minusem było to, że trwały za krótko. Niestety projekt Deutsch-Wagen-Tour kończy swój „rejs” po Polsce, ale na pewno będziemy śledzić nowy projekt Instytutu Goethego i z chęcią weźmiemy w nim udział. Deutsch-Wagen-Tour –Jasne,że klar.

Dorota Waśków
Nauczyciel języka niemieckiego