Projekt „Klangwelten”

Lista osób uczestniczących w projekcie niemiecko – polskim „Klangwelten” w Trebnitz w dniach od 27.03. do 31.03.2006 roku.
1. Borczyńska Katarzyna
Opiekunowie:
 Jurcan Weronika
Górecki Bartłomiej

Dnia  27 marca 2006 roku, 18-osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką pana Góreckiego wyjechała do Trebnitz na projekt polsko-niemiecki „Klangwelten”, którego głównym tematem była Afryka.

Zamieszkaliśmy w przepięknym pałacu otoczonym bujną zielenią.

Każdy z nas wybrał grupę, z którą miał pracować przez kolejne cztery dni. W środę 29 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Berlina. Zwiedziliśmy bardzo interesujące afrykańskie muzeum. W czwartek przedstawialiśmy nasze prace. Pierwsza grupa zainscenizowała historię afrykańskiej wioski, którą w dniu święta nawiedził zły duch Kakilambe. Reprezentanci tej grupy niezwykle zainteresowali publiczność grą na bębenkach i śpiewem. Członkowie drugiej grupy przedstawili instrumenty, które samodzielnie wykonali. Udowodnili także, że wydają one bardzo ciekawe dźwięki. Grupa trzecia przedstawiła własnoręcznie wykonane rysunki afrykańskich zwierząt i instrument, który wydawał charakterystyczne afrykańskie dźwięki. Na zakończenie wszyscy zebrali się w sali, gdzie został wyświetlony film, który nagrała czwarta grupa. Ukazywał on nasze zmagania nad wykonaniem gadżetów potrzebnych do prezentacji oraz  wszystkie wydarzenia, które miały miejsce podczas realizacji zadań w grupach. Dla rozładowania emocji, po obejrzeniu wszystkich pokazów zorganizowano dyskotekę. Tu nawiązały się między nami bliższe znajomości. Przekonaliśmy się, że Niemcy to bardzo dobrzy tancerze, a i Polacy nie zostają w tyle. W piątek każda grupa podsumowała swoją pracę. Następnie odbyło się uroczyste pożegnanie, na którym chętni uczniowie wyrażali swoje opinie na temat realizowanego projektu.

Przez cały czas naszego pobytu w Trebnitz nie zabrakło konwersacji z nowo poznanymi, niemieckimi kolegami (niektórych mało zrozumiałych :). Czas między zajęciami wypełniały nam gry i zabawy (ping-pong, karty).

Niestety nadszedł czas powrotu do Polski. Po tych mile spędzonych dniach, bardzo radośni opowiadaliśmy o naszych wrażeniach z pobytu u naszych zachodnich sąsiadów. Wierzymy, że na długo w naszych sercach pozostanie pamięć o tamtym miejscu i poznanych osobach.

Uczestniczka projektu

Ewelina Świerzyńska