Projekt edukacyjny NUMEROLOGIA STOSOWANA
1 grudnia 2016 w świetlicy szkolnej uczniowie z klasy 2A zaprezentowali efekty pracy nad projektem edukacyjnym pt. „Numerologia stosowana”.
Numerologia jest spuścizną po pitagorejczykach, którzy z upodobaniem oddawali się badaniom symbolicznego znaczenia liczb. Numerologii towarzyszą przesądy liczbowe, lecz nie są one uniwersalne – ta sama liczba może budzić różne skojarzenia, zależnie od kręgu kulturowego z jakiego się wywodzą. Temat zgoła mistyczny, jednak w szerszym ujęciu można doszukać się w nim odwołań do matematyki, literatury, religii, muzyki, sztuki i wielu innych dziedzin nauki i kultury. Uczniowie zgłębiali więc tajniki tej wiedzy, a wyniki swych opracowań przedstawili podczas prezentacji projektu w formie scenek, zabaw, nagrań filmowych, pokazów multimedialnych i prelekcji.
Program obejmował następujące punkty:
– scenka dotycząca przesądów liczbowych, w której uczniowie wcielili się w role liczb uznawanych za magiczne lub pechowe poprzez liczne odwołania do matematyki, wierzeń oraz faktów historycznych i naukowych,
– prezentacja „Literacka numerologia”, czyli o symbolice liczb w znanych dziełach literackich,
– scenka „Ciekawostki liczbowe w świecie literackim”,
– pokaz multimedialny „Liczby uprzywilejowane wokół nas” – liczba pi oraz złota liczba w przyrodzie, anatomii, geometrii, architekturze, malarstwie i fotografii,
– quiz dotyczący przysłów i związków frazeologicznych związanych z liczbami,
– zabawa matematyczna „Andrzejkowe wróżenie”,
– wyniki ankiety „Przesądy okiem gimnazjalisty”,
– prezentacja „Gematria”, czyli współczesna analiza numerologiczna nazw własnych,
– mnemotechniki w zapamiętywaniu liczb.
Zwieńczeniem tematu projektu był uargumentowany i bezsporny wniosek, iż liczby są nieodłącznym elementem naszego życia, więc nie bez powodu od wieków mawia się, że „liczby rządzą światem”.
Na zakończenie programu odczytany został fascynujący wiersz pt. „Rachunek”, czołowego polskiego poety Juliana Tuwima, zaliczanego do grona miłośników matematyki.
Podziękowania kierujemy do uczniów z klasy 3e, odpowiedzialnych za nagłośnienie i stronę medialną prezentacji: Mateusza Obiały, Wiktora Rackiewicza i Jakuba Hładyszewskiego.
Dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom i Uczniom zgromadzonym na sali, za zaszczycenie nas swą obecnością i wspólne przeżywanie zaprezentowanego tematu.
A.Adamcewicz, K. Bajko, P. Borkowski, M. Ciążkowski, N. Domowicz,
E. Dziuba, W. Hładka, D. Kata, P. Kozak, P. Krawiec, H. Mika, Ł. Mika, S. Stojanowski
Opiekun: J. Poniedziałek