Browse By

Ćwiczenia ratownicze z udziałem uczniów

22 czerwca 2016 roku grupa 32 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli: p. S. Puchalskiego – kierownika wycieczki oraz p. J. Poniedziałek i p. A. Krupeckiego, wzięła udział w ćwiczeniach doskonalących współdziałanie służb ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych na drodze szybkiego ruchu S3.

Organizatorem ćwiczeń byli kapitanowie straży pożarnej: Piotr Wiliński oraz Jacek Aszyjczyk.

Planowanym założeniem ćwiczeń była kolizja drogowa z udziałem samochodu ciężarowego, autobusu, dwóch busów oraz kilku samochodów osobowych, w wyniku której rannych zostaje około 40 osób. W celu upozorowania owego wypadku strażacy ustawili na drodze wraki pojazdów, a nasi uczniowie zostali przeszkoleni i ucharakteryzowani do odtwarzania roli poszkodowanych.

Akcja rozpoczęła się od zgłoszenia zdarzenia na nr alarmowy 112 przez komendanta wojewódzkiej komendy straży pożarnej. Wszyscy zgromadzeni w realnym czasie oczekiwali na przybycie odpowiednich jednostek służb ratowniczych: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy dokonali wstępnej selekcji obrażeń poszkodowanych i kolejno udzielali im pomocy, a pozoranci z zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role. W przebiegu ćwiczeń zadbano o realizm – uwięzionych we wrakach samochodów uwolniono poprzez rozcięcie karoserii. Poszkodowani przetransportowani zostali karetkami pogotowia do punktu pomocy medycznej. Nie obeszło się bez ofiar śmiertelnych, ale te role odegrały manekiny. Na koniec wkroczyli funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczali miejsce wypadku i gromadzili materiał dowodowy.

Całe zdarzenie komentowali przedstawiciele straży pożarnej i policji. Obserwatorami byli licznie zgromadzeni zaproszeni goście – wysokiej rangi przedstawiciele służb ratowniczych, policji, zarządu dróg i autostrad oraz pracownicy mediów. Nagrania z ćwiczeń opublikowano na stronach internetowych m.in. Gazety Wyborczej, Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej oraz telewizji regionalnej. Można tam obejrzeć migawki z przebiegu akcji.

Podczas ćwiczeń trasa S3 była przejezdna na sąsiednim pasie ruchu. Niektórzy kierowcy prawidłowo reagowali na widok kolizji drogowej, gdyż zgłaszali ją odpowiednim służbom.

Po zakończeniu wszystkich działań spotkaliśmy się w plenerze przy wspólnym posiłku w postaci pysznej grochówki.

Udział uczniów w omawianych manewrach miała na celu podnosić ich świadomość w zakresie właściwego zachowania w przypadku zdarzeń na drogach oraz przebiegu działań ratowniczo – gaśniczych.

GALERIA ZDJĘĆ

Skip to content