Browse By

Biblioteka

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS PIERWSZYCH

 25 października 2012 odbył się I Szkolny Konkurs Pięknego Czytania (przygotowany przez bibliotekę we współpracy ze świetlicą szkolną), skierowany do uczniów klas pierwszych. Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa, ale  stał się  też  okazją do zmierzenia się z tremą związaną z publicznymi wystąpieniami, treningiem dykcyjnym i językowym.

Z zadeklarowanych  16 osób do występów przed publicznością dotrwało 10 .

Komisja w składzie: Małgorzata Flaszyńska- Chowańska, Agnieszka Sikorska i Izabela Rebeczko wyłoniła troje zwycięzców:

I m.- Bartek Podlasiak, II m- Natalia Ciążkowska, III m- Karolina Konieczna.

Publiczność wyłoniła własnych faworytów, którzy uzyskali tyle samo głosów: Krzysztof Kocyba i Bartek Podlasiak .

Uczniowie otrzymają nagrody książkowe i dyplomy na koniec roku szkolnego, a także punkty dodatkowe z języka polskiego.

_____________________________________________________________________________________________

W gimnazjum kolejny już raz obchodzono Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, które w tym roku przypadło 24 października 2011 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”. Miesiąc wcześniej ogłoszone zostały trzy konkursy, literacki na wiersz o jesieni / I miejsce exaequo zajęli Grzegorz Bilik 1a i Dawid Hainrych 3 e / i plastyczne: okładka prawdę ci powie / I miejsce Katarzyna Janiów 2 f / i zakładka do książki / I miejsce Weronika Łapisz 2 f/. W bibliotece można było obejrzeć wystawę ” Książki naszych belfrów”, czyli o ulubionych książkach z młodości naszych nauczycieli. Uczniów wypożyczających tego dnia książkę częstowano cukierkiem.

oprac. p. A. Sikorska


 Światowy Dzień Bibliotek Szkolnych 

w witnickim gimnazjum

(rok szkolny 2009/2010)

 Imieniny biblioteki stały się w tym roku ciekawym sposobem na zachęcenie gimnazjalistów do sięgnięcia po literaturę. Wielu uczniów po raz pierwszy odwiedziło szkolną bibliotekę.

Przygotowano szereg atrakcji:

  • ·konkursy czytelnicze:

– całoroczny konkurs na najlepszego czytelnika – uczniowie czytają co miesiąc wskazaną przez bibliotekarzaksiążkę, a następnie przystępują do testu ze znajomości lektury, osoba, która zdobędzie najwięcej punktów w ciągu roku- wygrywa;

– konkurs: Książki pędzlem malowane  polega na rozpoznaniu nazwiska autora obrazu na podstawie podpowiedzi – faktów z życia twórcy i realiów epoki, w której żył .

  • ·ekspozycje:

– Jak biblioteka wspomaga Twoje uczenie się?  prezentacja sposobów wyszukiwania informacji;

– Słowniki języka polskiego – informacje o najprzydatniejszych słownikach, ich zawartości, funkcjach, przykłady haseł, demonstracja słowników , które biblioteka posiada w zbiorach;

– Zalety książki – przejrzysta odpowiedź na pytanie, dlaczego warto czytać;

– Najstarsze książki w naszej bibliotece  prezentacja najstarszych zbiorów – wydania z lat 40,50,60-tych XXw.

– Nowości książkowe  wystawa najnowszych tytułów, zwłaszczaliteratury młodzieżowej i fantasy;

– Odwiedź czytelnię! Posiedź przy gazetce!  promocja wartościowych czasopism rozwijających zainteresowania uczniów i ukazujących ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu (Vicktor Gimnazjalista, Wally zwiedza świat, Wally poznaje historię świata, Galeria sztuki, Przygoda ze sztuką),

  • ·akcje:

– Szkolna lista książkowych przebojów – każdy uczeń mógł wpisać tytuł ulubionej książki, tak powstała lista najpoczytniejszych utworów:

– Podaruj książkę bibliotece – nieliczni nauczyciele (p. dyrektor Bogumiła Andruszko, p. Agnieszka Sikorska, p. Bożena Dudek wraz z klasą ) oraz niezawodni uczniowie przekazali bibliotece bardzo dużą liczbę ciekawych książek. Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, biblioteka wzbogaciła się o 82 tytuły!

Oto lista darczyńców:

Magdalena Buryszek (ponad 20 książek!),

Agata Buryszek,

Magda Bosak,

Dominik Sowała,

Bartek Stieler,

Kamil Stieler,

Michał Poniewierski,

Angelika Wrzesińska,

Ewelina Niegowska,

Monika Butrym,

Maciej Drożyński

Anna Rutkowska,

Agata Szuciak,

Sebastian Mularski,

Kuba Wojtuściszyn,

Agata Rebeczko,

Dawid Nowak.

 WSZYSTKIM OFIARODAWCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 Biblioteka witała odwiedzających ją Gości muzyką, odświętnym, kolorowym wystrojem oraz słodkim poczęstunkiem.

Ilość wypożyczeń wzrosła w tym dniu trzykrotnie, ponieważ każdy klient częstowany był lizakiem, uczniowie poznali zalety korzystania z biblioteki i czytelni, wielu zadeklarowało chęć uczestnictwa w proponowanych zajęciach ikonkursach czytelniczych, dlatego niewątpliwie możemy uznać imprezę za udaną.

Bibliotekarz wraz z aktywem bibliotecznym


„Język polski bez tajemnic”

23 października 2008r. w bibliotece szkolnej odbył się turniej klas trzecich z języka polskiego, zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza. W jury zasiedli p. A. Buczma, p. B. Górecki oraz uczennice klasy drugiej M. Koszcz i M. Cichocka.

W I etapie zespoły miały za zadanie napisać dyktando ortograficzne, odpowiedzieć na zestaw pytań z języka polskiego, podać autora i tytuł wylosowanego cytatu oraz odpowiedzieć na pytania z mitologii. Po podliczeniu punktów przez prowadzące P. Kędzior i M. Poniedziałek okazało się, że najwięcej punktów zdobyły klasy 3a, 3d, 3f i 3g, i tym samym przeszły do drugiego etapu konkursu, w którym uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, określali części mowy, odpowiadali na pytania i bawili się w kalambury. Zwycięska okazała się drużyna z klasy 3f, a drugie miejsce ex aequo zajęły klasy 3a i 3d. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i drobne upominki.


Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych obchodzone jest co roku na całym świecie, w czwarty poniedziałek października. W tym dniu nasza szkolna biblioteka przystrojona została balonami i łańcuchami z bibuły. Na ścianach powieszono ciekawe sentencje i aforyzmy o książce i bibliotece, wykonano także kolorowe plakaty przedstawiające program obchodów.

Z okazji Dnia Bibliotek powstała wystawa o pisarzach pracujących w zawodzie bibliotekarza pt. „Oni byli przed nami”. Obejrzeli ją uczniowie i nauczyciele.

Wszyscy czytelnicy odwiedzający tego dnia bibliotekę witani byli słodkim poczęstunkiem.

Skip to content