ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Zielonej Górze
II edycja KONKURSU na najciekawszą lekcję
pt. „Poszukujemy odnawialnych źródeł energii w swoim województwie”
Nauczyciele z Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w ZSS w Witnicy wzięli udział w II edycji KONKURSU dla szkól i uczelni na najciekawszą lekcję pn. „Poszukujemy odnawialnych źródeł energii w województwie lubuskim”.
Nabór wniosków o dofinansowanie najciekawszych zajęć dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego na temat odnawialnych źródeł energii w regionie, był prowadzony od 1 do 20 września br.
Otrzymaliśmy decyzję w sprawie naszego wniosku i okazało się, że jest ona pozytywna co oznacza, że nasz scenariusz znalazł się wśród dotowanych.
Przed nami było sporo pracy: Musieliśmy zebrać dość sporą dokumentację i przeprowadzić lekcje dla 90 uczniów według scenariusza, który był naszym „dziełem”.
Pierwsza część konkursu tj. prelekcja teoretyczna dotycząca poszukiwania odnawialnych źródeł energii w naszym województwie odbyła się w Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w Witnicy w dniach 3, 4, 5 listopada 2016 r.
Drugi etap, czyli lekcja doświadczalno-wyjazdowa miała miejsce w dniach 7, 8, 9 listopada 2016 r. w Parku Technologicznym w Stanowicach w formie warsztatów naukowych w Klubie Młodego Wynalazcy połączone ze zwiedzaniem instalacji OZE.
Trzeci etap konkursu, to lekcje podsumowujące, które odbędą się w Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w Witnicy.
Po zakończeniu realizacji konkursu w szkole będzie można zobaczyć dokumentację w postaci, wystawy fotograficznej oraz zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej szkoły.
Nauczyciele biorący udział:
Bożena Dudek
Andrzej Dudek
Brygida Strzykała
Marta Margol
Sprawozdanie z lekcji przeprowadzonych w ramach realizacji zadania pt.
„ Poszukujemy odnawialnych źródeł energii w województwie lubuskim”.
Zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Dnia 4 listopada 2016r. w Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy przeprowadzono lekcje teoretyczne dla uczniów uczestniczących w projekcie. Dla każdej 30 osobowej grupy przygotowano godzinny wykład, którego celem było uświadomienie młodzieży problemu wyczerpywania się nieodnawialnych źródeł energii oraz kształcenie postawy odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Następnie zapoznano młodzież z pojęciem OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Opiekunowie projektu omówili możliwości wykorzystania OZE ich wady i zalety. Liderzy 30 osobowych grup gimnazjalistów przygotowali i zaprezentowali prezentacje multimedialne nt:
- Grupa I – Słońce
- Grupa II – Wiatr
- Grupa III – Woda
- Grupa IV – Bioenergia
- Grupa V – Energia z wnętrza Ziemi
W dalszej części zajęć (2 godzina) uczniowie rozwiązywali zadanie obliczając ile energii dostarczy instalacja paneli słonecznych na danej powierzchni dachu. Rozwiązywali rebusy dotyczące wody. Wymieniali rośliny wykorzystywane jako biomasa. Uczniowie analizowali plansze z zaznaczonymi temperaturami poszczególnych warstw Ziemi. Nauczyciele wskazywali na podobieństwo zasady działania lodówki w domu z pompą ciepła. W swoich prezentacjach, uczniowie korzystając z Internetu, wyszukali miejsca w Polsce, w których wykorzystuje się energię geotermalną. Na zakończenie zajęć opiekunowie projektu polecili uczniom aby przygotowali na lekcję podsumowującą informację- Czy w najbliższej okolicy, miejscowości w której mieszkasz, gminie czy województwie lubuskim zauważyłeś wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. Zachęcono uczniów do wykonania zdjęć tych miejsc za zgodą właścicieli posesji lub firm. Na lekcji podsumowującej uczniowie zaprezentują wykonane fotografie.
Celem przeprowadzonych lekcji było przygotowanie uczniów do udziału w zajęciach o OZE, ich efektywności i możliwościach wykorzystania na przykładzie konkretnych rozwiązań zastosowanych w Stanowicach- Gorzowski Ośrodek Technologiczny.
Nauczyciele biorący udział:
Bożena Dudek
Andrzej Dudek
Brygida Strzykała
Marta Margol
SPRAWOZDANIE Z CZĘŚCI WYJAZDOWEJ DO STANOWIC W RAMACH REALIZACJI ZADANIA PN. POSZUKUJEMY ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W WOJEWÓDZTWI LUBUSKIM.
Dnia 7-9 listopada 2016r. 90 uczniów w grupach po 30 osób naszej szkoły wraz z nauczycielami wyjechało na wycieczkę do Stanowic. Tam w Gorzowskim Ośrodku TechnologicznymParku Naukowo – Przemysłowym w Klubie Młodego Wynalazcy uczestniczyliw wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych w Stanowicach na temat OZE. Następnie odbyła się część warsztatowa zadania podczas, której uczniowie pod okiem specjalistów, w pomieszczeniach laboratoryjnych, budowali modele elektrowni wiatrowych, poznawali budowę i działanie pompy ciepła, następnie budowali model ogniwa fotowoltaicznego dokonując pomiaru mocy wytworzonego prądu elektrycznego, w końcu uczniowie dokonali elektrolizy wody, wytworzyli wodór, który wykorzystano w ogniwie paliwowym.
Udział w tych zajęciach pozwolił naszym uczniom rozszerzyć i przyswoić wiedzę na temat OZE. Uczniowie podczas zajęć poznali wady i zalety wytwarzania energii z tzw. źródeł odnawialnych.
Następnie pracownicy Ośrodka oprowadzili uczniów po terenie Małej Wyspy Energetycznej, gdzie pokazano im:
– obiekt z działającą pompą ciepła,
– ekologiczną toaletę zasilaną panelami słonecznymi,
– konstrukcję dachu z umieszczonymi na nim bateriami słonecznymi, które wytwarzają energię dla potrzeb Ośrodka,
– nowatorską spalarnię biomasy,
– suszarnię odpadów browarnianych, które po wysuszeniu służą jako wysokobiałkowy dodatek do pasz dla zwierząt hodowlanych,
– farmę fotowoltaiczną zainstalowaną na powierzchni 2 ha,
– farmę wiatrową w miejscowościach Baczyna/Lubno składającą się z 6 wiatraków.
Należy dodać, iż wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach warsztatowo-terenowych w dniach 7- 9 listopada 2016r. (90 uczniów) otrzymali wartościowy posiłek w formie obiadu przygotowanego w kuchni hostelu należącego do Ośrodka. Uczniowie otrzymali informację,iż obiad przygotowano dzięki energii ze źródeł odnawialnych.
Oceniamy, iż zajęcia w których uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół Samorządowych w Witnicy były przygotowane bardzo starannie i przeprowadzone fachowo przez pracowników Ośrodka. Cieszy nas fakt, że uczniowie sami zauważyli co dał im udział w zajęciach.
Ich wiedza na temat OZE została poszerzona a niektórzy z nich oznajmili, iż dotychczas nie mieli wiedzy na temat OZE.
Osiągnęliśmy w ten sposób efekt ekologiczny i edukacyjny zadania, ponieważ obserwowaliśmy olbrzymie zainteresowanie ze strony młodzieży poruszaną tematyką podczas zajęć.
Opiekunowie zadania są zadowoleni i dumni z zachowania uczniów, podczas realizacji zadania zarówno na lekcjach w szkole jak również w czasie wycieczek do Stanowic.
SPRAWOZDANIE Z CZĘŚCI PODSUMOWUJĄCEJ W RAMACH REALIZACJI ZADANIA PN. POSZUKUJEMY ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM.
W dniu 23 listopada 2016 r. w Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w ZSS w Witnicy odbyły się zajęcia podsumowujące-„Poszukujemy odnawialnych źródeł energii w województwie lubuskim – tworzymy mapy elektrowni OZE”.
W ostatnim etapie projektu, 90 uczniów (w grupach po 30 osób) naszego gimnazjum podjęło się zadania wyszukania miejsc w naszym województwie, w których wykorzystuje się Odnawialne Źródła Energii (OZE). W tym celu uczniowie zostali podzieleni na 5 grup:Słońce, Woda, Wiatr, Bioenergia, Energia Geotermalna. Każda grupa otrzymała karty pracy oraz kontury map województwa lubuskiego.
Karty pracy zawierały zadania dla uczniów, dotyczące:
- analizy poszczególnych elektrowni wykorzystujących OZE, wskazanie wad i zalet;
- przeliczania zadań dotyczących mocy tych elektrowni i wyprodukowanej energii elektrycznej;
- projektowania kolektorów słonecznych dla własnego domu – wykorzystania kalkulatorów: kalkulator zużycia energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego, kalkulator dobrania paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego – wykorzystanie zasobów w Internecie;
- wyszukania informacji o elektrowniach wykorzystujących OZE w województwie lubuskim – podanie miejsc, mocy elektrowni oraz charakterystyki terenu na którym się znajdują;
- zaznaczenia, na konturach map województwa lubuskiego, miejsc w których wykorzystuje się OZE.
Każda grupa wyszukała rodzaj elektrowni zgodny z tematem grupy, podała jej moc i scharakteryzowała teren na którym się znajduje.
W kolejnej części pracy uczniowie podsumowali w tabelach informacje nt. Wad i Zalet tych elektrowni, wygenerowali za pomocą kalkulatora dokument ilości zużycia energii elektrycznej dla domu, dobrali liczbę paneli fotowoltaicznych oraz wydrukowali efekt swojej pracy. Szczególnie przydatne, okazały się dla uczniów, informacje zdobyte na zajęciach teoretycznych i zajęciach wyjazdowych do Parku Technologicznego w Stanowicach oraz informacje znajdujące się na wystawie towarzyszącej zajęciom (plansze z serii „Zielona Energia”).
Podczas realizacji ostatniego zadania uczniowie nanieśli na mapy województwa lubuskiego, informacje nt. miejsc, w których znajdują się elektrownie wodne, wiatrowe, farmy słoneczne oraz domy z panelami słonecznymi.Do zdobycia informacji uczniowie wykorzystali efekty realizacji zadania domowego z pierwszej lekcji, komputery z dostępem do Internetu w sali komputerowej oraz urządzenia mobilne wykorzystujące Hot Spot dostępny w szkole.
W dalszej części zajęć liderzy grup zaprezentowalimapy z naniesionymi miejscami OZE. Prezentacja zakończyła się dyskusją uczniów podczas, której wybrano energię odnawialną, najczęściej wykorzystywaną w województwie lubuskim – energię słoneczną i wiatru.
Podsumowaniem zajęć było wystąpienie lidera grupy Słońce i Wiatr, którzy wymienili wady i zalety tego rodzaju OZE. Wskazali równieżna korzyściw ochronie środowiskadlanaszego województwa,jakie niosą:instalacja farm słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych.
Efektem pracy uczniów w grupach, podczas realizacji zadania jest wystawa map rozmieszczenia elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii na terenie województwa lubuskiego oraz zdjęć miejsc wykorzystujących OZE w naszej gminie. Wystawa jest dostępna dla wszystkich uczniów naszego gimnazjum.
Wszystkie działania uczniów w ramach realizacji zadania „Poszukujemy Odnawialnych Źródeł Energii w województwie lubuskim” wpłynęły w dużym stopniu na wzrost ich świadomości nt. roli OZEw energetyce przyszłości. Uczniowie zauważyli problem zmniejszania się zasobów nieodnawialnych źródeł i są świadomi jakim wyzwaniom 21 wieku będą musieli sprostać, jeżeli już teraz nie zadbają o ochronę środowiska. Uczniowie poznali miejsca w naszym województwie, w których stosuje się już takie rozwiązania jak OZEdo produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.
Na zajęciach zauważyliśmy szczególne zainteresowanie tematyką OZE i duże zaangażowanie młodzieży podczas pracy w grupach. Wyszukiwanie miejsc wykorzystujących OZE wzbudzało wiele emocji.Osiągnęliśmy w ten sposób efekt ekologiczny i edukacyjny zadania.
Dziękujemy opiekunom, wykładowcom w Klubie Młodego Wynalazcy aprzede wszystkim uczniom za bardzo duże zaangażowanie w realizację wszystkich zadań.
Opiekunowie projektu:
Bożena Dudek
Andrzej Dudek
Brygida Strzykała
Marta Margol
PREZENTACJE MULTIMEDIALNE: Odnawialne źródła energii