Browse By

Archiwum

Archiwum

AKADEMIE

Jasełka

„Bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas” – JASEŁKA 2007

Tradycją naszej szkoły stały się już przedstawienia bożonarodzeniowe – jasełka. W tym roku za sprawą pani Tyborskiej, Rebeczko, Dudkiewicz i pana Rabikowskiego oraz pani Królickiej, która wykonała dekorację, przygotowano całą serię imprez. Pierwszą był ogólnoszkolny konkurs „Wokół Tradycji Bożonarodzeniowych”. Uczniowie stworzyli szopki i choinki, oceniano oryginalność, dokładność wykonania, zgodność z tematyką. Jurorami konkursu stali się zaproszeni goście, którzy oglądali prace eksponowane podczas kolejnych przedstawień. Najwięcej głosów otrzymała szopka wykonana przez Mieczkowską Martę i Wojciechowską Kamilę, drugie miejsce zajęła praca Korneluk Magdy, trzecie natomiast Więckowskiej Aleksandry z klasy 2a.

Prapremierowe przedstawienie wystawiono dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych z terenu całej gminy. Kreacje młodych aktorów: J. Wójcika, B. Rubaszewskiego, K. Kołaty, K. Kurcz, A. Wąsowicz, A. Kaczmarek, E. Karasińskiej, M. Hładyszewskiej, D. Sikorskiego, S. Niemiec, N. Flis, J. Targońskiego, J. Bieleckiego, P. Simińskiego, K. Komarnickiej, M. Strzykały, K. Olech, P. Watrala, M. Korneluk, P. Gerono i A. Bandy oraz 20-osobowego chóru bardzo spodobały się widzom, podobnie jak ich opiekunkom. Ciepłe słowa podziękowania usłyszeliśmy z ust pani Grażyny Aloksy. Otrzymaliśmy owacje na stojąco, później wspólnie śpiewaliśmy pastorałki.

Najbardziej tremujące okazały się występy dla kolegów i koleżanek ze szkoły, ale i z tym – jak na „profesjonalistów” przystało – poradziliśmy sobie nieźle. Cykl występów zakończyliśmy, prezentując spektakl: „Bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas” (bo taki tytuł nosiło przedstawienie) zaproszonym gościom i wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Witnicy. Świąteczną atmosferę podkreślały stoły nakryte białymi obrusami, ozdobione świerkiem, bombkami, w powietrzu unosił się zapach kompotu z suszonych śliwek i świątecznych ciast, którymi poczęstowano gości.

Ostatnim (tak skromnie myśleliśmy) etapem naszej aktorskiej przygody był udział w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Konkurencja była ostra, ale pokonaliśmy rywali i 9 lutego reprezentowaliśmy powiat w przeglądzie wojewódzkim! Drugi raz w historii naszej szkoły udalo się osiągnąć taki sukces! Dwa lata temu zostaliśmy laureatami, w tym roku zdobyliśmy wyróżnienie.

Grupa teatralna „Chleb i mleko”

P.S. Skąd ta nazwa? Otóż to właśnie chleb i mleko stanowiły podstawowe pożywienie dla większości zespołu podczas wszystkich prób.

 

Święto Niepodległości

„ Czy patriotyzm wyszedł już z mody? ”

9 listopada 2011r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się przedstawienie związane z obchodami Świeta Niepodległości. Występowali w nimuczniowie ze szkolnego kółka teatralnego. Na przedstawienie zaproszeni zostali gimnazjaliści z klas 1-3.

Spektakl rozpoczął się od krótkiej prezentacji. Dużym plusem tego przedstawienia były osoby występujące na scenie, które pomimo olbrzymiego stresu, jaki im towarzyszył podczas spektaklu nie dawały tego po sobie poznać, jednak zdarzyło im się kilka potknięć. Występujący poruszyli bardzo ważną sprawę. Większość młodzieży zebranej na sali wie na ten temat tylko tyle, że dnia 11 listopada Polska odzyskała niepodległość, i traktuje ten dzień jako dzień wolny od szkoły i pracy, jednak nie wiedzą, że ich przodkowie walczyli o to, żebyśmy dziśnie żyli w państwie niemieckim, rosyjskim lub austryjackim. Właśnie w tym dniu Polska obroniła swoją kulturę, język, a co najważniejsze – swój kraj. Przedstawienie było bardzo ciekawe i z przyjemnością się je oglądało, jednak atmosferę psuli uczniowie, którzy nie chcieli poczuć klimatu, w jaki usiłowali wprowadzić nas występujący. Niestety, największy minus leżał po stronie widowni. Niektóre osoby, jak mogłoby się zdawać, nie wiedziały po co przyszły na przedstawienie. Przykre było to, że podczas odtwarzania hymnu Polski nikt nie śpiewał, choć na pewno każdy znał słowa tak ważnej pieśni autorstwa Józefa Wybickiego. Młodzież gimnazjalna zapomniała, co to znaczy być patriotą albo wstydzi się to uczucie okazywać. W czasach wojennych i powojennych ludzie walczyli o wolność. Dziś mamy wolny kraj na co dzień, nikt już nie walczy, a młodzież marginalnie traktuje patriotyzm .

Moim zdaniem ci widzowie, którzy uważnie obejrzeli i zrozumieli ten spektakl, mogą być usatysfakcjonowani, że dojrzeli do tego, by godnie reprezentować swoją szkołę i swój kraj.

Dawid Androniak, Kl. IId


Obchody 92 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

  9 listopada 2010 roku w MGOK w Witnicy odbyła się jak co roku akademia z okazji 92 rocznicy Odzyskania Niepodległościprzez Polskę. Czas polskiej niewoli pomiędzy 1795r. a 1918r. został ukazany poprzez bieg wydarzeń historycznych, okiem współczesnego młodego Polaka. Lekcja historii obejmowała taniec, śpiew, recytację. Występom towarzyszyła atmosfera radosnej wolności z poszanowaniem pamięci przodków. Tłem uroczystości była dekoracja, a w niej słowa „Bóg – Honor- Ojczyzna”, biało-czerwone barwy oraz myśli o Ojczyźnie i patriotyzmie. Wspomniana uroczystość została zorganizowana przez witnickie gimnazjum przy wsparciu gości:

  • ØA.Starno (Gimnazjum nr 13 w Gorzowie Wlkp.) oraz T. Ulitkina (Gimnazjum w Witnicy), którzy zatańczyli m.in. walca wiedeńskiego, jako symbol„tańczącego kongresu” – 1815r.,
  • ØE. i W. Gołębiowskich (ZSCKR w Kamieniu Małym) oraz A. Domańskiej (ZS w Witnicy) – trio wykonało koncert akordeonowo – gitarowy z walcem pieśni patriotycznych.

Całość programu uświetniły ponadto wiersze i utwory muzyczne w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Witnicy oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez klasę III ”d”. Program obejrzeli : wiceburmistrz Miasta i Gminy Witnica pan Eugeniusz Kurzawski, dyrektor ZS w Witnicy pan Andrzej Kuderski, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum. Na akademii pani dyrektor Bogumiła Andruszko przekazała informacje przypominające o ważnej powinności każdego Polaka tj. o wywieszeniu flagi państwowej w dniu 11 listopada oraz konieczności zapamiętania i wdrożenia w życie sentencji Seneki, że „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

Program przygotowali: pani Elżbieta Domeracka, pani Anna Sikorska, pani Wanda Borawska i pan Dariusz Rabikowski, za co w imieniu całego Gimnazjum serdecznie dziękuję.

                                                                                                                           Dyrektor Gimnazjum

                                                                                                                           Bogumiła Andruszko


 

11 LISTOPADA – TO NASZE ŚWIĘTO

11 listopada to szczególny dzień dla każdego Polaka. To właśnie 90 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasza szkoła jak co roku tak i teraz przygotowała na tą szczególną okazję uroczystą akademię. Dzięki nauczycielom: pani Domerackiej, Waśków, Sikorskiej oraz panu Rabikowskiemu powstało wzruszające i dające wiele do myślenia przedstawienie.

Od dnia 10 października każdy z nas, uczniów zaangażowanych w akademię dawał z siebie wszystko aby chwila, w której wystąpimy łapała za serce, wzruszała ale i uczyła.

Pierwsze próby odbywały się w szkole. Ćwiczyliśmy dykcję, tonację, akcentowanie ważnych elementów. W międzyczasie pan Rabikowski ćwiczył z chórem takie pieśni jak : „Wojenko, wojenko”, „Biały krzyż”. Dwa tygodnie przed występem zaczęliśmy ćwiczyć w Miejskim Domu Kultury. W prawdzie teksty były już dopracowane lecz zostawał jeszcze problem całokształtu. Musieliśmy zacząć próby wspólnie z chórem oraz kawiarenką, która była u dołu sceny. Nie mieliśmy dużo czasu lecz staraliśmy się aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Nadszedł dzień, na który czekaliśmy my, aktorzy. W piątek 7 listopada wystąpiliśmy przed naszą szkołą 3 razy. Pierwszy dla klas drugich, drugi raz dla klas pierwszych, a trzeci dla klas trzecich i zaproszonych gości.

Wszyscy byliśmy bardzo zdenerwowani. Towarzyszył nam niesamowity strach i bardzo baliśmy się reakcji innych. Najbardziej jednak obawialiśmy się ostatniego występu, na którym gośćmi specjalnymi byli: Burmistrz Miasta i Gminy Witnica pan Andrzej Zabłocki, dyrektor Zespołu Szkół w Witnicy pan Andrzej Kuderski oraz nauczycielka języka polskiego pani Dorota Zaborowska.

Występ rozpoczynał się tańcem trzech czarnych orłów w wykonaniu A. Polczewskiej, A. Kamińskiej, I. Kopki oraz grającej Polskę K. Rubaszewskiej. Narratorzy wprowadzili widzów w zarys historii Polski. Pojawiło się też wiele utworów poetyckich, które recytowali, rzecz jasna, uczniowie. Całość przeplatana była śpiewem i grą na skrzypcach O. Urbaniec oraz pieśniami chóru. Po każdym występie słyszeliśmy wyrazy ogromnego podziękowania. Dowiedzieliśmy się też, że nie jednemu widzowi zakręciła się łezka w oku, a całość była bardzo wzruszająca i dawała dużo do myślenia.

Osobiście uważam występy za bardzo udane i mam nadzieje, że wielu widzów czegoś się dowiedziało i zarazem nauczyło.

Agnieszka Leszczyk

Uczennica kl. 3

Rok szkolny 2008/2009

AKCJE CHARYTATYWNE

 Fundacja „Mam Marzenie”

14 lutego gazetka szkolna „Witnicki Gimnazjalista” przeprowadziła akcję charytatywną na rzecz fundacji „Mam Marzenie”. Na terenie szkoły sprzedawano kartki walentynkowe, życzenia,wróżby (własnoręcznie wykonane przez redakcję i uczniów klasy 1e), słodycze (zakupione przez mamę Ani Wojdyły — uczennicy z klasy 1e) i pluszowe serduszka (uszyte przez ucznia klasy 1e Daniela Czekajło i jego mamę).

Łącznie zebraliśmy 185 zł, którą to kwotę przekażemy na konto fundacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym osobom, jak również redaktorkom gazetki zaangażowanym w przeprowadzenie akcji: Aleksandrze Więckowskiej, Anicie Dudek, Kindze Bajak, Klaudii Sokołowskiej i Marcie Poniedziałek.

Gorąco dziękujemy wszystkim darczyńcom.

 


 

DLA WERONIKI !!!

Dnia 9.11.06r. w naszym gimnazjum odbyła się akcja charytatywna na rzecz chorej Weroniki Stojanowskiej. Weronika marzy by pojechać na koncert ,,Arki Noego”. Uczniowie i rodzice klasy 2f, wraz z wychowawczynią p. Izabelą Rebeczko, współdziałając z fundacją ,,Spełniamy Marzenia” postanowili pomóc w spełnieniu marzenia Weroniki!

Tego dnia w holu naszej szkoły zorganizowano stoiska z ciastem i napojami. Uruchomiono również „pocztę”, za której pośrednictwem (za wyznaczoną opłatą) można było przesłać komuś życzenia. Czas przerw umilała muzyka.

Mamy nadzieję, że Weronika pojedzie na koncert ,,Arki Noego”. Życzymy jej wszystkiego dobrego!!!

 


 

 

Klasa 2f zainicjowała współpracę naszej szkoły z poznańskim oddziałem Fundacji „Mam Marzenie”.

9 listopada odbyła się akcja charytatywna, której celem była zbiórka funduszy na zrealizowanie przez Fundację marzenia Weroniki Stojanowskiej, chorej,
6-letniej mieszkanki naszej gminy.

W tym dniu hol koło szafek zamienił się w wesołą, rozbrzmiewającą muzyką kawiarenkę. Na wszystkich przerwach uczniowie i nauczyciele mogli kupować pyszne ciasta i napoje przygotowane przez rodziców młodzieży z klasy 2f. Funkcjonowała szkolna poczta, można było także zapoznać się z informacjami na temat działalności Fundacji „Mam Marzenie”. Jej celem jest spełnianie marzeń chorych dzieci z całej Polski, dawanie radości.

Dzięki ofiarności witnickich gimnazjalistów i nauczycieli udało się zdobyć 2008,37 zł. Udowodniliśmy, że potrafimy być życzliwi i otwarci na innych ludzi. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA!!!

Swój wkład w zbiórkę funduszy miała także redakcja „Witnickiego Gimnazjalisty”, która cały dochód ze sprzedaży ostatniego numeru gazetki przeznaczyła na pomoc Weronice (udało się zebrać 120zł).

Dzięki Wam Weronika pojedzie na koncert Arki Noego, będzie honorowym gościem podczas imprezy. Zachęcamy inne klasy do podejmowania działań na rzecz Fundacji, każda inicjatywa jest ważna, dobra i zaowocuje radością chorych dzieci. „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

 


„Pół roku i 20 dni czekała 6-letnia Weronika z Pyrzan na spełnienie swego marzenia. Miało to nastąpić jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale wrocławski koncert został odwołany z powodu żałoby narodowej (tragedia w Halembie). Drugie podejście też stanęło pod znakiem zapytania, gdy na dzień przed umówioną datą nad Polską rozpętały się wichury i huragany.

Prognoza pogody na piątek 19-ego nie była idealna, ale dzięki Bogu wszystko się powiodło…”

Klasa 2f, pod opieką pani I. Rebeczko, pomogła spełnić marzenie Weroniki. Wydarzenie to mogliśmy wspierać ofiarnością podczas przeprowadzonej akcji. Szersze relacje z wyjazdu Weroniki na koncert Arki Noego do Poznania znajdziecie na stronie internetowej www.mammarzenie.org

31 stycznia Weronika wraz z rodzicami odwiedziła naszą szkołę.

GÓRA GROSZA

W ramach siódmej edycji akcji „GÓRA GROSZA” organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM, w szkołach w całej Polsce uczniowie zbierali monety o najmniejszych nominałach.Celem akcji jest zbiórka funduszy na programy pomocy dzieciom osieroconym.

Również witniccy gimnazjaliści corocznie, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, podejmują zbiórkę groszy. W tym roku (2006) zebrano…… Organizatorzy szacują, że podczas tegorocznej zbiórki została zebrana suma – około 1750 tys. złotych. W tym roku w akcji „Góra Grosza” uczestniczyło blisko 12 tys. szkół i przedszkoli. Zbiórkę przeprowadzono w październiku.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na tworzenie rodzinnych domów dziecka oraz mieszkań dla dzieci i młodzieży z domów dziecka. Celem tegorocznej akcji jest stopniowe ograniczanie dużych, internatowych placówek. Tomasz Polkowski podkreśla, że chodzi o umieszczanie małych grupek dzieci w domach i mieszkaniach pod profesjonalną opieką. Dodał, że w ten sposób można im stworzyć zupełnie inne warunki.


 

 Towarzystwo „Nasz Dom”:

  • założone w 1921 roku przez J.Korczaka i M.Falską
  • zdelegalizowane w 1945 roku
  • rozpoczyna działanie w 1991 roku. Przewodniczącym zostaje Tomasz Polkowski – kawaler Orderu Uśmiechu i reformator systemu pomocy dziecku i rodzinie
  • staje się jedną z najbardziej aktywnych organizacji działających na rzecz dzieci osieroconych i zaniedbanych
  • Tomasz Polkowski jest Przewodniczącym Zarządu odpowiedzialnym za działalność programową Towarzystwa

Kierunki działania:

  • pomoc merytoryczna i finansowa dla rodzinnych domów dziecka i reformujących się instytucji opiekuńczo-wychowawczych
  • własne instytucje: Dom dla Dzieci NASZA CHATA w Przemyślu, Dom dla Dzieci we Wrocławiu, Dom dla Młodzieży w Krakowie, rodzinne domy w Bohukałach, Łękawicy i Krakowie, ośrodki rodzin zastępczych
  • od 1 października 2005 będziemy prowadzić dwa kolejne zreformowane domy dziecka; Domy dla Dzieci w Ustce i Słupsku oraz Domy dla Dzieci w Mrągowie
  • akcje w mediach na rzecz prorodzinnych form pomocy dzieciom i ograniczania działalności typowych, internatowych domów dziecka
  • dwanaście edycji „Pocztówki do Św.Mikołaja” z Programem III Radia i Pocztą Polską
  • Program DZIECIAK polegający na udostępnieniu firmom praw do zastrzeżonego znaku DZIECIAK
  • Akcje charytatywne, w tym sławna akcja „Góra Grosza” – w roku 2005 już szósta edycja akcji, która przyniosła ponad 6 milionów złotych dochodu na rzecz dzieci z domów dziecka!!!
  • Tworzenie podstaw teoretycznych i praktycznych dla zmian w systemie domów dziecka – opracowywanie metody pracy organizacyjnej i wychowawczej, standardy itp.
  • Akcje na rzecz poszczególnych dzieci z domów dziecka – programy stypendialne (Moja Przyszłość, Mój Dom), obozy terapeutyczne.

Towarzystwo ma dużo przyjaciół dużych i małych w całej Polsce!!!

Pomoc hospicjom

W dniach 13-15 lutego z inicjatywy p. W. Borawskiej, z okazji Światowego Dnia Chorych odbyła się zbiórka pieniężna na pomoc hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Jednocześnie, na tenże cel, w świetlicy szkolnej można było zakupić karty walentynkowe, wykonane na zajęciach plastyczno-technicznych przez młodzież naszego gimnazjum. Zebrano kwotę 80,15 zł.

Łącznie przekazano hospicjum kwotę 300 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Skip to content