Choinka nadziei 2014

„Choinka Nadziei”

19 grudnia 2014 r.  w ramach projektu przygotowanego przez Fundację Arka odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Powodem wizyty było  wręczenie pensjonariuszkom ekologicznej choinki, przystrojonej własnoręcznie wykonanymi przez gimnazjalistów ozdobami. Ozdoby zostały wykonane na zajęciach świetlicowych prowadzonych przez p. Annę Sikorską. Wspólne kolędowanie dało nam wiele satysfakcji. Z Domem Pomocy Społecznej współpracujemy wiele lat w wolontariacie. Przy tak wspaniałej okazji rozdaliśmy pensjonariuszkom słodycze, które zbieraliśmy od połowy listopada. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wielką dobrocią ponieważ zebraliśmy bardzo dużo słodyczy, które przyniosły mieszkańcom DPS-u wiele radości i uśmiechu. W bieżącym roku szkolnym wielokrotnie odwiedzaliśmy DPS w Kamieniu Wielkim, m.in. zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy, środków czystości, braliśmy udział w warsztatach terapii zajęciowej i jak co roku pomagamy przy sprzątaniu grobów i zapalamy na nich znicze.
           Nadal będziemy kontynuować odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, gdyż poza wnoszeniem radości w życie samotnych i chorych osób, co niewątpliwie jest najważniejszym efektem naszych działań, bardzo ważny wydaje się aspekt wychowawczy. Odwiedziny takie są okazją do budowania empatii, zrozumienia dla starości, cierpienia, chęć niesienia pomocy, obcowanie z ludźmi opuszczonymi przez swoje rodziny. Przez takie właśnie wspólne spotkania mieszkańcy czują, że są kochani, nabierają sił, radości życia, a nawet czują się zdrowsi. Takie przeżycie uświadomiło uczestnikom, a zwłaszcza uczniom, że miłość to jedyne i prawdziwe przesłanie Świąt Bożego Narodzenia. Miłość dla innych i pamięć o nich wymaga wielu bezinteresownych, malutkich poświęceń, ale w zamian dostarcza nam satysfakcji i sensu życia.

Dorota Waśków

Joanna Mazurkiewicz