stronie Gimnazjum im. Ludzi Pojednia w Witnicy

http://www.gimnazjum.witnica.pl/

artykuły (Sport)

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO WAS!

19 kwietnia 1927 roku wśród ruin antycznych budowli Olimpii odsłonięto marmurową Stellę, upamiętniającą 30 rocznicę wskrzeszenia nowożytnych igrzysk olimpijskich. Tego samego dnia baron Pierre de Coubertin (1863-1937) – inicjator wskrzeszenie igrzysk, wygłosił orędzie do „Młodzieży Sportowej Wszystkich Narodów”: W dniu dzisiejszym, wśród ruin Olimpii odsłonięto pomnik dla upamiętnienia wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich (…). Przedsięwzięcie to zajęło należne mu miejsce w dziejach. Do Was, młodzi, należy dbałość, by fakt ten utrzymał swą pozycję. Nie pracowaliśmy ani ja, ani moi towarzysze, dla stworzenia z Igrzysk Olimpijskich obiektu muzealnego czy filmowego, jak również nie z tą myślą, by zrobiono z nich narzędzie komercyjnych interesów, czy też polityki wyborczej. Wskrzeszając tę liczącą 25 wieków instytucję, pragnęliśmy, abyście stali się wyznawcami religii sportu takiej , jak ją pojmowali wielcy starożytni. W nowoczesnym świecie (…) dzieło olimpijskie może stanowić szkołę zarówno szlachetności i czystości duchowej, jak wytrzymałości i energii fizycznej. Stanie się to jednak tylko pod warunkiem, że Wasze pojmowanie honoru i bezinteresowności będzie podnosiło się nieustannie w równej mierze, jak wzrastać będą siły waszych mięśni. Przyszłość należy do Was!Ćwiczenia fizyczne od zawsze odgrywały podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i umysłowego. Od zarania dziejów nasi praprzodkowie całymi dniami poszukiwali orzechów i owoców, polowali w celu zdobycia mięsa i uciekali przed lwami i gepardami.Musieli pokonywać duże odległości, aby znaleźć wodę, żyli w ciągłym strachu przed atakiem drapieżników. Postęp cywilizacji umożliwił wygodniejsze życie — nie musimy być sprawni, żeby przeżyć, bo nawet, gdy zapadniemy na chorobę pomagają nam lekarze. Maszyny wykonują za nas cięższe czynności, nie musimy prawie wcale używać mięśni, by znaleźć pożywienie i przygotować posiłek. Żyjemy o wiele dłużej, ale to nie znaczy, że obecny styl życia jest dla nas zdrowy. Większość populacji boryka się z otyłością i chorobami układu krążenia. Ciało ludzkie może funkcjonować lepiej, dłużej być zdrowie i łatwiej znosić choroby, jeśli człowiek zmieni swoje zwyczaje, przede wszystkim zacznie stosować diety, oraz uprawiać sport.

Sport już od wielu pokoleń odgrywa cenną rolę w naszym życiu. Pierwsza olimpiada została zorganizowana już w 776 roku p.n.e. Zwycięzcy olimpiad stawali się bohaterami narodowymi, a ich triumfy uwieczniała sztuka i poezja. Zwyczaj obdarzania szacunkiem i podziwem zwycięzców trwa do dnia dzisiejszego. Pamiętajmy, że w sporcie nie są najważniejsze medale olimpijskie, ale satysfakcja z indywidualnych prób pokonywania własnych słabości związana z treningami. Ćwiczyć można praktycznie wszędzie i na różne sposoby, ale właściwie dlaczego warto to robić? Dlatego, że: dzięki bieganiu (i innym rodzajom sportu typu wytrzymałościowego):

§zwiększa się objętość naszego serca, a przez to i jego wydolność,

§wzmacnia się mięsień sercowy (większa siła przepompowywania krwi),

§obniża się nasz puls (ilość uderzeń serca na minutę),

§tętnice stają się bardziej elastyczne (utrata elastyczności obciąża serce),

§normalizuje się ciśnienie krwi

§obniża się poziom cholesterolu we krwi,

§można zrzucić nadwagę.

Idealnym ćwiczeniem jest przebiegnięcie nawet truchtem 3km w tygodniu. Intensywne bieganie może powodować duże zwiększanie się ciśnienia krwi, podczas gdy bardzo spokojne ćwiczenia nie pozwalają na podwyższenie swojej kondycji i zrzucenie wagi, ale pozwalają obniżyć ciśnienie krwi.

Pamiętając słowa Pierre' a de Coubertine'a: 'Piękne jest zwycięstwo, lecz jeszcze piękniejsza szlachetna walka', traktujmy sport jak wspomnianą walkę. Sport to przecież świadoma, dobrowolna działalność człowieka, podejmowana głównie dla zaspokojenia potrzeby zabawy, popisu, walki, a także wewnętrznego doskonalenia się na drodze systematycznego rozwoju cech fizycznych, umysłowych i wolicjonalnych. Wybitni sportowcy wypowiadając się na temat wpływu, jaki wywarł na nich sport, stwierdzają, że uczy on życia, sprzyja kształtowaniu charakteru oraz konsekwencji w postępowaniu i uporu w dążeniu do celu .

Dlaczego jeszcze warto uprawiać sport ?!

1. Codzienna, systematyczna, najlepiej poranna gimnastyka zapewnia nam dobre samopoczucie. Czujemy się wtedy rześko, nie jesteśmy znużeni i po prostu chce nam się żyć.

2. Sprawność fizyczna sprzyja dobrym wynikom w nauce i wielu sukcesom. Sport pobudza nasz umysł do pracy i dzięki temu możemy bardziej skoncentrować się na lekcji w szkole i poza nią.

3. Zdrowy człowiek jest pogodny i wesoły. Po gimnastyce odzyskujemy poczucie humoru i stajemy się pełni radości.

4. Sport wyrabia wiele cech charakteru, uczy odpowiedzialności. Aby coś osiągnąć, musimy systematycznie, wytrwale i konsekwentnie dążyć do postanowionego sobie celu. Systematyczność wyrabia w nas poczucie odpowiedzialności.

5. Sport uczy pracy w zespole. W grach zespołowych wszyscy rozumieją się bez słów. Każdy ma określone zadanie, wie co ma robić, jak ma się ustawić, do kogo podać piłkę i komu ją wystawić. Cały zespół tworzy jedność. W zespole nie może być żadnych nieporozumień , ani kłótni, bo to działa na jego niekorzyść. W każdej dyscyplinie sportu są określone zasady, do których zawodnicy muszą się stosować.

Aleksandra Więckowska, uczennica klasy 2a