Dzień Pioniera 2015

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto narodowe. Ustanowiono je w dniu 8 maja jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wcześniej liczono je 9 maja, ale według wersji historyków radzieckich. Tymczasem zakończenie działań wojennych miało miejsce dzień wcześniej i większość państw zachodnich świętuje Dzień Zwycięstwa właśnie 8 maja. Nieprzypadkowo więc wybraliśmy tę datę jako kulminację obchodów 70 rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich do Polski. Pod auspicjami wojewody lubuskiego Katarzyny Osos Gmina Witnica zorganizowała Dzień Pioniera.
Uczniowie Gimnazjum i Zespołu Szkół przygotowali scenki teatralne o czasach osadnictwa. Poprzedziła je gawęda regionalisty i historyka Zbigniewa Czarnucha. Uczniowie mogli się m.in. dowiedzieć, że w ich szkole w 1945 mieściła się tymczasowa baza dla osadników, którzy koczowali w salach lekcyjnych, póki nie dostali domu czy mieszkania z przydziału nowych polskich władz. Czarnuch mówił też o trudach życia w pierwszych latach polskiej Witnicy. Na koniec zaapelował do młodzieży: – Nie pozwólcie, żeby znikły świadectwa tamtych czasów. Przechowujcie dokumenty, zdjęcia, wspomnienia waszych dziadków. To bardzo ważna rzecz, żeby to przetrwało – mówił Z. Czarnuch.
Młodzież z Zespołu Szkół zaprezentowała scenę rodzajową o przesiedleńcach z Lwowa, a gimnazjaliści scenkę wspomnień osadników . Młodzież zaśpiewała też trzy piosenki. Nad całością spektakli czuwali nauczyciele Wojciech Mak i Agnieszka Buczma.